CO NIECO O LEDACH

Barwy świałta w oświetleniu LED

Rodzaje barw światła i ich wpływ nasze samopoczucie.

 

Nieodpowiednio dobrana może negatywnie odbijać się na naszej produktywności i samopoczuciu, dlatego warto zawczasu zastanowić się nad głównym przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń, by móc zaplanować oświetlenie o odpowiedniej barwie. Jaka barwa światła będzie zatem dobra do kuchni, a jaka do sypialni?

 

Barwa światła zależy od jego temperatury barwowej. Wyraża się ją w Kelwinach (K) –im wyższy jest ten wskaźnik, tym światło chłodniejsze. I tak światło ciepłe, to światło o temperaturze barwnej poniżej 3500K, światło neutralne osiąga wartość powyżej 4000K, ale nie więcej niż 4500K, a barwa zimna ma powyżej 5500K.

 

 Gdybyśmy chcieli przypisać do tej skali konkretne przykłady, to najcieplejszym światłem świeci świeca (2000K), nieco silniej tradycyjna żarówka wolframowa (2700K), wschodzące słońce emituje światło o temperaturze 3500 K, świetlówka świeci światłem neutralnym o temperaturze 4500K, światło dzienne osiąga temperaturę barwową o wartości 6500K. Najchłodniejsze, spotykane w przyrodzie światło, to błyskawica, która emituje światło o barwie 3000K.

 

Każdy z wymienionych rodzajów oświetlenia w inny sposób oddziałuje na nasz organizm:

 ·        Światło zimne silnie pobudza i sprzyja koncentracji. Stosuje się je w warsztatach, gabinetach dentystycznych, halach produkcyjnych i innych miejscach, w których wykonuje się prace wymagające dużej precyzji. Dobrze sprawdza się także jako oświetlenie punktowe w pomieszczeniach biurowych.

 ·        Światło neutralne również ma właściwości pobudzające. Jednocześnie nie przekłamuje kolorów, dzięki czemu dobrze sprawdza się jako oświetlenie ogólne. Stosowane jest często w budynkach użyteczności publicznej i biurach.

 ·        Światło ciepłe nadaje wnętrzu przytulności, dobrze się przy nim wypoczywa. Pobudza wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu.

 

Projektując oświetlenie w domu, warto mieć na uwadze wszystkie te zależności. W innym wypadku może się okazać, że świecąca zbyt chłodnym światłem lampa w sypialni utrudnia nam zasypianie, a ciepłe światło w łazience, choć idealne podczas relaksu w wannie, nie pozwala na wykonanie precyzyjnego makijażu.