CO NIECO O LEDACH

Odpowiednie oświetlenie blatu kuchennego.

Komfort pracy w kuchni w dużej mierze zależy od tego, jakie światło dobierzemy do konkretnego blatu. Bogata oferta materiałów, z których powstają meble sprawia, że dobór pasującego do nich światła nabiera znaczenia.

 

Blaty kuchenne mogą być kamienne lub z konglomeratu, błyszczące i matowe, ciemne lub jasne. Dlaczego warto o tym pamiętać, wybierając oprawy oświetleniowe?

 

W przypadku kuchni odpowiednie oświetlenie ma zapewnić nie tylko wrażenia estetyczne, ale przede wszystkim komfortowe warunki do gotowania. Uzyskamy je m.in. poprzez oprawy LED, a dokonując ich wyboru, należy pamiętać o kilku ważnych sprawach.

 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dane, które można znaleźć na opakowaniach lub katalogach oświetleniowych - warto wiedzieć, co one oznaczają.

- Luksy - podane w katalogach parametry to nic innego, jak ilość światła docierająca do blatu (np. 500 luksów to optymalna wartość, którą znajdziemy w najpopularniejszych oprawach LED). 

- Temperatura barwowa - ta może być ciepła lub zimna, źle dobrana doprowadzi do tego, że kolor blatu i mebli będzie się wydawał inny niż w rzeczywistości. Temperatura barwowa między 3000 a 5000 K (Kelwinów) daje światło białe. Poniżej 3000 K uzyskamy światło żółte, a powyżej 5000 K światło zimne, niebieskie. 

Przykład: biała lakierowana kuchnia, która po włączeniu źle dobranego oświetlenia zmienia kolor na żółty.

Istotna jest także moc światła, która również powinna być różna w zależności od rodzaju blatu i reszty zabudowy kuchennej. Emitowane przez diody LED światło odbija się od powierzchni blatu, dzięki czemu w jasnych kuchniach jest widniej niż w tych ciemnych, które do uzyskania podobnego efektu potrzebują światła większej mocy.

 

Przy blatach szklanych lub z kamienia trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, by nie pojawiały się na nich świecące punkty - odbite diody z punktowego oświetlenia LED. Można tego uniknąć, wystarczy zdecydować się na oprawy mleczne bez widocznych punktów LED, które bardzo dobrze rozproszą emitowane światło. Dzięki temu zyskamy na estetyce, zachowując najwyższy komfort pracy w otoczeniu blatu i sprawiając, że w przestrzeni wokół niego będzie pracowało się lepiej.